2020 Australia Day honours for local government sector

Image shows a medal and the words "Order of Australia honours."

Outstanding people from across the local government sector have been recognised in the annual Australia Day honours list for service to their communities.

In particular, ALGA President David O’Loughlin congratulated two former ALGA Board members for their achievements.

Rae Kingsbury (Perry) AM, who in 2004 became the first woman to serve as President of the Australian Local Government Association, was named a Member of the Order of Australia for significant service to the international community of Timor Leste.

Rae’s service to Local Government included being Mayor of the City of Darebin in 2004 and various senior roles relating to local governance in Victoria.

Bob Abbot OAM received the Medal of the Order of Australia for service to local government, and to the communities of Noosa and the Sunshine Coast.

Bob served for four years on the ALGA Board, and eight years on the Local Government Association of Queensland Board.

This year’s list of 1,099 recipients includes the highest ever percentage of women recipients in the General Division of the Order of Australia – 41.6 percent, Governor-General David Hurley AC DSC (Retd) said.

“The Australian Honours and Awards system provides the people of Australia the opportunity to recognise and say ‘thank you’ to those whose efforts make our communities and our nation a better place,” he said.

“Perhaps the best part of the Australian system is that it is 100 percent nomination based.

“All people that receive awards have been nominated by their peers.

“This means that it doesn’t matter who you are, where you are from or whether you’re known to millions or just a few. If you have constantly put others ahead of yourself, served tirelessly and made a difference you can be nominated and recognised by a grateful nation.”

Here are the 2020 recipients who are current or former mayors, councillors, or senior council staff.

Those named an Officer in the General Division of the Order of Australia (AO) were:

  • Mr Ronald Patrick DULLARD, WA: For distinguished service to education in Western Australia, to local government, and to the community.
  • Mr Campbell Kevin NEWMAN, QLD: For distinguished service to the people and Parliament of Queensland, particularly as Premier, and to local government.

Those made a Member in the Order of Australia (AM) were:

  • Ms Dyan Elizabeth Currie, QLD: For significant service to town planning and strategic urban development.
  • The late Mr Eric William LUMSDEN PSM, WA: For significant service to public administration, and to planning.
  • Mr Michael Kevin MALOUF, VIC: For significant service to local government, and to the community of Victoria.

Those who received a Medal in the Order of Australia (OAM) were:

  • Mrs Julie Ann ARTHUR, QLD: For service to local government, and to the community of the Fraser Coast.
  • Ms Pamela Nance CLARKE, VIC: For service to local government, and to the community of Horsham.
  • Ms Beth DAVIDSON, VIC: For service to local government, and to the community.
  • Mr Robert George FLACK, VIC: For service to the community of Bendigo, and to finance.
  • Mr William Arthur GOODREM, QLD: For service to the communities of the Mornington Peninsula and Southport.
  • Mr Colin Horace HOWLETT, TAS: For service to local government, and to the community of the Southern Midlands.
  • Ms Diane Margaret LOPEZ, VIC: For service to local government, and to the community of Brighton.
  • Mrs Helen Susanne McCAFFREY, NSW: For service to local government, and to the community of Canada Bay.
  • Ms Yvonne McKERROW JENNINGS, VIC: For service to the community of the Swan Hill region.
  • Mr Leslie Thomas MEIKLEJOHN, QLD: For service to local government, and to the community of Warwick.
  • Mr Naim MELHEM, VIC: For service to the community through a range of roles.
  • Mrs Monica Hilary MORSE, NSW: For service to local government, and to the community of Bathurst.
  • Mr Ian Kenneth PENNY, VIC: For service to the community of Warracknabeal.
  • Mr Kerry A ROBINSON, NSW: For service to local government, and to town planning.
  • Dr Andrew Kenneth ROLLOND, SA: For service to medicine, and to local government.
  • Mr Barry Ronald SMITH, NSW: For service to local government, and to the community of Hunters Hill.
  • Ms Christine Irene THOMPSON, WA: For service to local government, and to the community of the Murray shire.
  • Mrs Dorothy Fay VICKERY, NSW: For service to local government, and to the community of Guyra.
  • Mr Graeme Roy WILLIAMS, VIC: For service to local government, and to the community of the Strathbogie shire.
  • Mr Toufic Thomas Saadeldine ZREIKA, NSW: For service to the community, to local government, and to the law.

Public Service Medals (PSM) were received by:

  • Mr Raymond John SMITH, NSW: For outstanding public service to local government in New South Wales.
  • Ms Noelene DUFF, VIC: For outstanding public service to local government in Victoria.
  • Mr Colin Brian CASSIDY, QLD: For outstanding public service to economic development, corporate services and town planning in Queensland.
  • Mr Michael Dermot PARKER, QLD: For outstanding public service to local government administration in Queensland.
  • Mrs Noelene Rae JENNINGS, WA: For outstanding public service, particularly to local government in Western Australia.
  • Mrs Jan Marie CORNISH, SA: For outstanding public service to asset management in local government in South Australia.

The Australian Police Medal (APM) was awarded to Leading Senior Constable Patrick Joseph STORER, VIC, a councillor of Strathbogie Shire Council.

The full list of all Australia Day honours recipients is available here.

Please let us know if we have missed any local government nominations in these lists.